“TÜRK KIZILAYI”NDAN MERZİFON HALKINA TEŞEKKÜR

0
85

   Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde Türk Kızılay’ınca yürütülen “Güvenli Kan Temini Programı” ile halkımızın kan temin etme noktasında yaşadığı sıkıntılara son vermek amaçlanmıştır.

   Türk Kızılay’ı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü sorumluluk sahasında Amasya, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat illeri bulunmaktadır. Bölge Kan Merkezi Sağlık Bakanlığı’nın kendisine verdiği yetki ile ulusal mevzuatlar doğrultusunda sorumluluk bölgesinde kan bağışı kabul faaliyetleri yürütmekte ve bu bölgedeki kamu, özel ve üniversitelerin sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaları kan bileşeni ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

   Türk Kızılay’ı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi’nin sorumluluk sahasında bulunan illerdeki sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan bileşeni ihtiyaçlarının karşılanması için bölgede yıllık 120 bin ünite, günlük ise 350 ünite kan bağışına ihtiyaç duymaktadır.

   Geçtiğimiz günlerde ülke genelinde yaşanan soğuk ve kar yağışlı havalar Kızılay’ın kan bağışı kabul çalışmalarını, dolayısı ile kan stoklarını olumsuz etkiledi. Kan stoklarında yaşanan azalmanın önüne geçmek ve sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan bileşeni ihtiyaçlarının sorunsuz bir şekilde karşılanması için Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, sosyal medya hesaplarından “Acil Duyuru” başlığıyla, tüm Türkiye’yi kan bağışına çağırdı. Çağrının hemen sonrasında kan bağışında büyük artış yaşandı. Bölgemizde yapılan çalışmalarda günlük 200-250 ünite kan bağışı kabul edilirken çağrı sonrasında günlük 400 ünite kan bağışı kabulü yapılmaya başlandı. Sağlık kuruluşlarında tedavi bekleyen hastaların kan bileşeni ihtiyacının sorun yaşanmadan karşılanması ve kan stoklarının her daim ihtiyaca cevap verebilir seviyelerde tutulması için bu hassasiyetin aynı şekilde devam etmesi gerekiyor.

   Aynı zamanda Kök Hücre (Kemik İliği) nakil merkezlerinde tedavi gören ve kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için gönüllü olarak kök hücre bağışçısı olmak isteyen 18-50 yaş aralığındaki tüm vatandaşlarımızı kimlik belgeleri ile birlikte kan bağış noktalarına beklemekteyiz. Kök hücre (kemik iliği) bağışçı adaylarının bulunması görevini yerine getirirken bireysel bağış kampanyaları yapmaktansa, güvenilir ve gönüllülük bilincine sahip bağışçıları bulmayı hedeflemektedir.

   Türk Kızılay’ından yapılan açıklamada; “Kan bağışı çağrısını duyup hızla harekete geçerek kan bağışı noktalarına gelip, kan bağışında bulunan, kök hücre (Kemik iliği) bağışçı adayı olan duyarlı Merzifon Halkımıza, çalışmalarımıza her zaman destek olan Merzifon Kaymakamlığımıza ve Merzifon Belediyemize, bu çağrı sonrası organize olarak toplu bir şekilde kan bağış noktalarımıza gelen Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Kamu Kuruluşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

   Kan stoklarının her zaman ihtiyaca cevap verebilmesi için kan bağışlarının da düzenli bir şekilde ihtiyaç oranında yapılması gerekmektedir. Kan ve/veya Kök Hücre bağışında bulunmak ya da bilgi edinmek isteyen bireyler 168 Çağrı Merkezi’ni (ücretsiz) arayarak veya www.kanver.org’yi ziyaret edip, “Kan Bağışı Noktaları” seçeneğine (http://www.kanver.org/KanHizmetleri/KanBagisiNoktalari) tıklayarak gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabilecektir.

   18-65 yaş aralığında bulunan tüm vatandaşlarımızı Kimlik belgeleri ile birlikte, 31 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihleri arasında 10.30-18.00 saatleri arasında (Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar günleri) Merzifon Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek kan bağışına davet ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin