GONCA AKTAN ÖZBAYKUŞ’TAN SOĞUK HAVALAR İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

0
232

   Merzifon’da diyetisyenlik yapan Gonca Aktan Özbaykuş, soğuk havalarda yeterli ve dengeli beslenme konusunda önerilerde bulundu.

   Konu hakkında açıklamada bulunan diyetisyen Gonca Aktan Özbaykuş: “Hava sıcaklığındaki ani düşüşler ve sıcaklık değişimleri, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu hastalıkları artırıyor. Bu yüzden ısı değişimlerine dikkat edilmeli, bu süreçte metabolizma yavaşlamaya başlayacaktır.

   Soğuk nedeniyle düşen vücut ısısının normalleşmesi için metabolizma daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacağından bu dönemde istemsiz olarak yemek yeme isteği ortaya çıkacaktır. Kontrolsüz kilo alımına dikkat edilmelidir.

  Isının değiştiği yada havanın soğuduğu günlerde metabolizma hızının azalması ve vücudun harcanandan daha fazla enerji tüketimi kilo alımına neden olacağından, dengeli ve düzenli beslenme önem kazanmaktadır.

   Ani hava değişimlerinde bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Bol miktarda mevsim meyve ve sebzesi tüketmek; vücuda vitamin, mineral ve fotokimyasal alımını sağlayacaktır. Vücudun savunması için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral içeren bu sebze ve meyvelerden gün içerisinde 5 porsiyon tüketmek gerekir.

   Sebze ve meyveler mevsime uygun olmalıdır. Sadece mevsiminde yetişen sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Mevsimi olmadığı halde seralarda yetiştirilen meyve ve sebzelerin besin değerleri daha düşük olacağından tüketilmemelidir.

   Soğuyan havaya özel öğün düzeni uygulanmalıdır. Soğuk ya da ani ısı değişikliğinin yaşandığı günlerde, günlük 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün olarak beslenilmelidir. Ara öğünlerde taze veya kuru meyve ile süt, ayran, yoğurt, badem ve ceviz tüketilerek vücudun gereksinim duyduğu enerji alınabilir.

   Güçlü kahvaltı, hafif akşam yemeği yenmelidir. Yumurta, zeytin, peynir ve tam tahıllı ekmek ile domates ve salatalığın tüketildiği bir kahvaltı, ızgarada yapılmış et, tavuk ya da balığın bulunduğu bir öğle yemeği sağlıklıdır. Akşam yemeklerinde ise zeytinyağlı sebze yemekleri ile salata gibi hafif besinler tüketilmelidir.

   Antibakteriyel besinler tercih edilmelidir. Özellikle bu mevsimde soğan ve sarımsak ile pırasa ve frenk soğanı, antibakteriyel ve dezenfekte edici etkisi olan değerli bileşenlerin vücuda alınmasını sağlayan besinlerdir. Bunlar da bu mevsim için ideal gıdalardır ve tüketilmesi sağlık için önemlidir.

   Kuruyemiş seçiminde fındık tercih edilmelidir. İçeriğinde omega-3 yağ asitleri olan fındığın vücudu uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda uyku hormonu melatoninin olan triptofan içeren fındığın tüketilmesi önerilmektedir.

   Et ve tavuk suyu çorbaları ile güçlü bağışıklık sağlayabilirsiniz. Havaların soğumasıyla mevsim sebzelerinden yapılan sıcak çorbalar ve içecekler vücut direncini artırmaktadır. Ayrıca tavuk, sığır kemikleri ile balıksırtı kemiklerinde yapılacak çorbalarda çok fazla L-glutamin bulunmaktadır. Bu sayede vücudun bağışıklık sistemi güçlenecektir.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin